اخبار و تازه ها, بلاگ

باورها و خرافات عجیب و غریب مردم دنیا درباره کفش‌ها

اهمیت کفش و نقش آن در زندگی  انسان در طی هزاره ها به قدری بوده که آنها به خرافه‌ها و باورهای مردم نقاط مختلف جهان نیز راه یافته اند.

به گزارش اداره برند و ارتباطات گروه صنعتی ملی اگر برای شما هم باورها و خرافه‌های مردم دنیا درباره کفش ها جذاب است این نوشتار را از دست ندهید…

شما تا به حال كفش خود را روی میز یا تختخواب گذاشته‌اید؟! البته كه نه! چون كثیف است! اما  در برخی کشورها این کار یک دلیل دیگری هم دارد! می‌گویند  گذاشتن کفش روی میز یا تخت خواب بدشانسی می‌آورد.

کفش کهنه پشت مسافر

یك رسم عجیب كه در برخی كشورها انجام می‌شود انداختن كفش كهنه مسافر پشت سر او (پس از ترك خانه ) است. شاید باور نكنید اما می‌گویند با این كار فرد مسافر به آرزوهای خوب خود می‌رسد. با این توضیح بسیار طبیعی به نظر می‌رسد كه این رسم در مورد دختر و پسری كه خانه‌ پدری را ترك می‌كنند و قصد شروع زندگی مشترك را دارند، نیز اجرا شود.

کفش پشت ماشین عروس

اما یك رسم دیگر هم در مراسم مربوط به ازدواج وجود دارد كه اثر و ردپای كفش‌ها در آن به خوبی مشخص است:

متصل كردن یك كفش یا چكمه در پشت ماشین عروس و گذاشتن كف كفش بر سر عروس توسط جناب داماد! كه بعضی‌ها می‌گویند او با این كار عروس را تا آخر عمر تحت كنترل خود خواهد داشت…!

داخل تابوت مردگان

ظاهرا كفش‌ها فقط در رسوم مربوط به ازدواج و سفر وارد نشده‌اند و مردگان را هم رها نمی‌كنند و در نقاطی دیگر از این جهان رنگارنگ و پهناور، وقتی متوفی را در تابوت می‌گذارند یك جفت از كفش‌هایش را هم روی سینه‌اش قرار می‌دهند.

پول کفش را ندادی جیر جیر می کند!

كفش‌های رسواگر، این یكی از همه عجیب‌تر است. حتما شما هم تاكنون كفش‌هایی داشته‌اید كه با پوشیدن آنها و راه رفتن به خاطر درآمدن صدایی غیر طبیعی و ناخوشایند (شبیه جیر جیر) از آن آرامش خود را از دست داده‌اید!

یك باور قدیمی در دوردست‌ها آن را نشانه عدم پرداخت پول كفش می‌داند و ظاهراً خود كفش هشدار می‌دهد كه پول مرا به صاحب اصلی یا فروشنده بده!

 كفش‌های پدری

در قرون وسطا به علت گرانی كفش‌ها رسم شد كه اعضای خانواده كفش‌های بلااستفاده خود را به سایر افراد خانواده می‌دادند تا آنها استفاده كند و آن را رسمی نیك و پسندیده می‌دانستند و گفته می‌شود شاید «پا جای پای پدر گذاشتن» هم كنایه از همین موضوع باشد در ضمن اینكه بار مثبتی داشته و آینده‌ای خوب و روشن را نوید می‌دهد

كفش‌های پیش‌گو

زمانی هم رسم بود كفش‌ها را به آسمان پرتاب می‌كردند و در همان حال نیت می‌كردند كه در آینده نزدیك به كجا سفر خواهند كرد؟! كفش‌ها پس از فرود آمدن مانند عقربه‌ای نشانگر، جهت سفر را تعیین می‌كردند و سر كفش‌ها به هر طرف كه بود مسیر مسافرت را نشان می‌داد.در مورد كفش‌ها و پرتاب آنها عقیده دیگری هم وجود داشت و می‌گفتند اگر با پرت كردن كفش به سمت بالا، كف آن روی زمین قرار گرفت خوش‌یمن است در غیر این‌صورت نگران‌كننده بود. ظاهراً دختران جوان هم می‌توانستند با قرار دادن كفش‌های خود به شكل T (حرف انگلیسی) پیش از خواب، همسر آینده خود را در خواب ببینند.

كفش‌ها و مشاغل

شاید ماهیگیران و كاركنان معادن بیش از سایران منتظر اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی باشند. آنها نمی‌دانند روزی و سهم آنها از تلاش هر روز چقدر است؟ به همین علت در میان آنها باورها و خرافاتی وجود داشت كه مخصوص خودشان بود برای مثال: اگر ماهیگیری ببیند، دیگری چكمه‌های خود را روی شانه انداخته و به آنها نزدیك می‌شود، در آن روز به دنبال صید ماهی نمی‌رود. (باید چكمه‌ها زیر بغل باشد)

روزگاری هم معدنچیان، سعی می‌كردند كفش‌هایشان را مرتب و در كنار هم جفت كنند و اگر صبح و زمانی كه از خواب برمی‌خاستند متوجه افتادن كفش‌ها روی هم می‌شدند آن روز برای حفر كردن معدن راهی نمی‌شدند.

… جالب‌تر از همه اینكه می‌گویند: مشتزن‌ها یا «بوكسور»ها در مسابقات مهم مشت‌زنی هرگز كفش نو نمی‌پوشند!

بند كفش‌ها

ظاهراً داستان كفش‌ها به همین جا ختم نمی‌شود و بندهای آنها هم نقش‌های مهمی دارند!! در هلند اگر بند كفش اتفاقی باز شود، یعنی كسی كه شما را دوست دارد دائماً به فكرتان است و اگر در بیشتر مواقع هنگام راه رفتن بند كفش شما باز شود، یعنی پدرتان بیش از مادرتان به شما علاقه دارد.و آرزو كنید لااقل اگر بند كفشتان در حین راه رفتن باز می‌شود و شما را دچار دردسر می‌اندازد، بند كفش پای راست باز شود، تا كسی در وصف شما سخن‌های خوب گفته باشد…!

روایت مادر ربزرگ‌های دنیا

عده‌ای گذاشتن كاغذ قرمز داخل كفش و در سرمای زمستان را تضمینی برای گرم شدن پا می‌دانند! (امتحان كنید! ضرر ندارد. فقط ممكن است جوراب سفیدتان قرمز و این‌طوری از شدت عصبانیت تمام بدن شما گرم شود!!)

گرفتن كفش كهنه دیگری نیز در جایی دیگر از دنیا، ‌كار جالبی به نظر نمی‌رسد و ظاهراً باعث می‌شود صاحب دوم كفش به دردسر بیفتد و او هم مشكلات نفر قبلی را تجربه كند و این‌طوری پا جای پای او بگذارد! بدون تلفن زدن و خبر دادن و نامه و فكس و… هم می‌توان تقاضای ملاقات یك دوست قدیمی را داشت، تنها با گذاشتن یك سنجاق سر در كفش و سپس خروج از خانه!!

دیگر نگران كفش‌های سوراخ خود نباشید، چون نوید ثروتمند شدن شماست.

 

آیا شما هم باور یا خرافه ای درباره کفش ها دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.