اخبار و تازه ها, بلاگ

توضیحات هلدینگ آتیه صبا درباره مصاحبه نماینده اصفهان در صداوسیما: کفش ملی توانسته اشتغال قابل توجهی در کشور ایجاد کند

به گزارش اداره برند و ارتباطات گروه صنعتی ملی در پی مصاحبه عباس مقتدایی ،نماینده محترم مردم اصفهان با شبکه پنج سیما در خصوص هلدینگ آتیه صبا و شرکت های تابعه آن ،روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا جهت شفاف سازی افکار عمومی و مخاطبان شبکه پنج سیما توضیحاتی در این خصوص ارائه کرد که مشروح آن در زیر می آید.

مدیر محترم شبکه پنج سیما

با سلام و احترام

به اطلاع می رساند پیرو پخش برنامه تهران۲۰ روز سه شنبه مورخ ۰۷/۱۱/۱۳۹۹ از آن شبکه و طرح مطالبی از سوی دکتر عباس مقتدایی نماینده محترم مجلس شورای اسلامی و عضو محترم کمیسیون امنیت ملی مجلس در خصوص تحقیق و تفحص ایشان از هلدینگ آتیه صبا (وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری)، لازم است نکاتی جهت تنویر افکار عمومی و رفع ابهام جامعه بازنشستگان معزز کشوری ارائه شود. خواهشمند است وفق قانون این توضیحات در برنامه مذکور پخش گردد.

درباره مجموعه کفش ملی باید تاکید شود که این مجموعه قدیمی که یک برند ملی است، در سال های متمادی خصوصاً سال های ۱۳۷۸ لغایت ۱۳۸۰ دچار تغییر ساختار، تورم، تعداد نیرو و عدم پویایی در تولید و درآمدزایی شده است و در سال ۱۳۸۳ به عنوان یک شرکت زیان ده به صندوق بازنشستگی کشوری و هلدینگ آتیه صبا واگذار شده است. برای سودآور شدن این مجموعه برخلاف ادعای نماینده محترم، با تغییر سیستم تولید کفش، از محوریت تولید در کارخانه کرج به تولید کارگاهی در سراسر کشور و با هدف حمایت از اشتغال تولیدکنندگان خصوصی ، این شرکت نه تنها اکنون زیان ده نیست بلکه به مدد فعالیت ۶۵۱ نفر از پرسنل خدوم شرکت و ۲۳۹ فروشگاهِ قابل دسترس در کل کشور، به سوددهی رسیده و خوشبختانه در یکسال اخیر علاوه بر رشد در کیفیت محصولات و جذب مشتری توانسته است کمک شایانی به تولید داخلی بنماید. شایان ذکر است اگر این شرکت تولیدکننده نمی باشد، توانسته با ایجاد زنجیره تأمین از تولیدکنندگان داخلی ظرفیت اشتغال قابل توجهی در کشور ایجاد نماید و هیچگونه محصول وارداتی در فروشگاه های این برند ملی به فروش نمی رسد. لذا خلق ارزش برای منابع و ثروت بازنشستگان محترم اتفاق افتاده است.

مطالب بیان شده درباره هلدینگ آتیه صبا از جمله زیان‌دهی مجموعه های کفش ملی و هتل های ایرانگردی و جهانگردی و همچنین پرداخت حقوق ماهانه ۶۰ میلیون تومان به مدیرعامل هلدینگ و سایر مطالب ارائه شده، تماماً به سنوات گذشته بازمی‌گردد و برخلاف اظهارات مطرح شده از سوی نماینده محترم، این موضوع هیچگونه ارتباطی به عملکرد و فعالیت دوره فعلی ندارد.

آگاهان به فعالیت اقتصادی صندوق های بازنشستگی از جمله صندوق بازنشستگی کشوری به خوبی می دانند که شرکت های واگذار شده به این صندوق در دولت های گذشته که مرتبط با دولت یازدهم و دوازدهم هم نیست، بعضاً زیان ده بوده و به منظور رد دیون دولت ها به صندوق واگذار شده‌اند و لذا عملکرد صندوق بازنشستگی یا هلدینگ های تابعه سبب رکود، زیاندهی یا خسارت به این شرکت ها نشده و این شرکت ها از ابتدا دچار زیان بوده اند. تلاش مدیران صندوق در سنوات مختلف بویژه در دوره مدیریت فعلی، کاهش خسارت های وارده به سرمایه های بازنشستگان و سودآور کردن و کمک به چرخه تولید و اشتغال کشور بوده است.

با این وجود، خوشبختانه با رویکرد فعال و تغییر در دیدگاه مدیریتی طی یکسال اخیر و تعیین تکلیف فرآیند سودآوری با محور «جهش تولید» برای تمامی مجموعه های اقتصادی این صندوق در جهت کمک به تامین منابع لازم برای پرداخت حقوق بازنشستگان عزیز، روند سودآوری و سهم تامین منابع مالی از محل سود سرمایه گذاری ها برای پرداخت حقوق به بازنشستگان با وجود تحریم ها و شرایط خاص اقتصادی کشورمان پس از سال ها شاهد افزایش چشمگیر از ۴ درصد به حدود ۸ درصد می باشد، آن‌هم در شرایطی که با اجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان منابع مالی مورد نیاز ماهانه از ۴.۸۰۰ میلیارد تومان به ۸.۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است و سودآوری این شرکت ها در یکسال اخیر به دو برابر رسیده است. بنابراین سخن نماینده محترم مبنی بر بی کفایتی در مدیریت اقتصادی و مدیریت بهینه دارایی و سرمایه بازنشستگان، حداقل در یکسال اخیر قابل دفاع نیست.

موضوع شفافیت در عملکرد، برخورد سیستماتیک با تخلف و حذف عوامل موثر در ایجاد تخلف از بهمن ماه سال ۹۸ و با ورود تیم مدیریت جدید صندوق و هلدینگ های تابعه آغاز شده که به دوران مجلس دهم شورای اسلامی بازمی گردد. با این رویکرد جدید، برای نخستین بار ورود آتیه صبا به بازار سرمایه (بورس) مطرح و به صورت کارشناسی و دقیق پیگیری شده است. فعالان اقتصادی به خوبی می دانند ورود شرکت ها به بورس به معنای قراردادن یک بنگاه اقتصادی در اتاق شیشه ای است. برهمین اساس، اجرای فرآیند ورود به بورس شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا از شهریور ۹۹ کلید خورد. اخذ مصوبه هیات مدیره صندوق بازنشستگی کشوری، انجام کلیه مراحل مرتبط با پذیرش در بورس اوراق بهادار و ایجاد شفافیت در کلیه ارکان مالی شرکت سرمایه‏گذاری آتیه صبا، در همین راستا و در طول یکسال عملیاتی شده است.

عملکرد شفاف هلدینگ آتیه صبا در یکسال اخیر، به عنوان مجموعه ای که در سال‌های مختلف دچار حواشی زیادی بوده و تنش‌های فراوانی را پشت سر گذاشته است و به سامان رسیدن این هلدینگ پس از مدت ها آن هم به دلیل روشن شدن افق راه و چشم انداز تعیین شده از سوی مدیران ارشد صندوق بازنشستگی و هلدینگ، سبب شده تا برخلاف ادعای نماینده محترم مجلس سود خالص ۹ماه نخست سال ۱۳۹۹ این هلدینگ به عدد ۱۲هزار میلیارد ریال رسیده که نقش مهمی در تامین منابع مالی مورد نیاز برای پرداخت حقوق بازنشستگان کشوری و سایر خدمات بیمه ای و رفاهی این صندوق به این عزیزان داشته است.

اتمام پروژه ملی آزادراه شرق سپاهان پس از سال ها کندی یا توقف در اجرای پروژه؛ راه‌اندازی مجدد و احیای شرکت‌های راکد و متوقف تابعه (۴ شرکت)؛ تعطیلی ۶شرکت کاغذی تابعه هلدینگ که خود به بازگشت سرمایه بازنشستگان و حذف هزینه های خسارت بار این نوع شرکت ها کمک کرده است؛ حمایت از ۲شرکت برای خروج از زیاندهی، ورود به حوزه شرکت های دانش بنیان و شناسایی ظرفیت های جدید سرمایه‌گذاری در کشور؛ انجام اصلاحات ساختاری در حوزه مدیریت و نظارت بر شرکت‌ها و بهبود عملکرد در حوزه سرمایه‌گذاری با ارزیابی بیش از ۵۰ طرح سرمایه‌گذاری، اصلاح و بهبود پورتفوی بورسی همگی نشان از ایجاد پویایی و ایجاد ساختاری برای مدیریت بهینه دارایی بازنشستگان عزیزمان دارد.

ادغام‌های شرکت‏های فعال در حوزه گردشگری نیز با هدف افزایش ظرفیت‏های شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا در حوزه گردشگری و تجمیع توانمندی‏های موجود در این حوزه در دست انجام است که خود به کاهش هزینه های گذشته نیز کمک کرده است.

پیگیری دقیق ۱۹پرونده حقوقی برای بازگرداندن اموال و دفاع از حقوق و سرمایه‌های بازنشستگان عزیز کشوری از بهمن ۱۳۹۸ آغاز شده و صندوق بازنشستگی کشوری و هلدینگ آتیه صبا با حساسیت و جدیت به دنبال آن هستند و لذا پیگیری های حقوقی که بخشی از آن مربوط به تخلفات صورت گرفته در گذشته و مبارزه با فساد بوده ارتباطی با اظهارات این نماینده محترم مجلس ندارد و در حقیقت پیش از تشکیل مجلس یازدهم اقدامات لازم صورت گرفته است و مقامات محترم دستگاه قضا در دادگاه های ذیربط مشغول رسیدگی به پرونده های مذکور و احقاق حقوق شرکت می باشند.

در مورد دریافتی نجومی مدیرعامل هلدینگ؛ این تخلف مربوطه به سال ۹۶ و ۹۷ بوده و مدیرعامل وقت صندوق بازنشستگی در سال ۹۸ نسبت به برکناری مدیر خاطی اقدام کرده و مراتب با تشکیل پرونده در دستگاه های نظارتی ذیربط در دست پیگیری جهت عودت مبالغ یاد شده می باشد. شایان ذکر است که این موضوع به کرات طرح شده و بارها ابعاد آن توضیح داده شد و تصمیم یک مورد به کل مدیران شاغل در شرکتهای تابعه صندوق بازنشستگی کشوری منصفانه نمی باشد.

در خصوص هتلهای ایرانگردی و جهانگردی لازم به ذکر است که پیش از بروز و شیوع بیماری کرونا این گروه دارای ۴۷ هتل فعال (۴ هتل درجه ۴ و سایر عمدتاً درجه یک و دو) بوده است. بر اساس سیاست های صندوق بازنشستگی کشوری ظرفیت استفاده از این مجموعه هتلها عمدتاً به پذیرایی از بازنشستگان محترم اختصاص می یابد. لذا علیرغم تغییرات مدیریتی و ساختاری یک سال اخیر جهت بهبود عملکرد شرکت، جبران استهلاک ساختمان های فرسوده با قدمت ۶۰ ساله، مقابله با رکود ناشی از شیوع بیماری کرونا در سال جاری، تحلیل بازدهی سرمایه گذاری در خصوص این شرکت اصولاً بدون در نظر گرفتن فرض تکریم بازنشستگان محترم محل اشکال است.

در پایان لازم به توضیح است که مدیرعامل و مدیران صندوق بازنشستگی کشوری و هلدینگ آتیه صبا همانگونه که نماینده محترم مجلس نیز اذعان می دارند، در چندین جلسه و کمیسیون مربوطه در مجلس حضور یافته و با ارائه توضیحات و اسناد و مدارک قانونی نسبت به رفع ابهام کمیسیون و نماینده محترم مجلس اقدام کرده است و در صورت لزوم به ارائه توضیحات بیشتر، مدیران این مجموعه آمادگی لازم را دارند.

بدیهی است که حق نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان نهاد ناظر، نظارت و بررسی عملکرد و فعالیت دستگاه ها و بنگاه های اقتصادی است و ما نیز خود را ملزم به پاسخگویی و شفاف سازی می دانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.