اخبار و تازه ها, بلاگ

دلایل گرم شدن پا و راههای تشخیص و در مان آن

عمومی ترین علت گرم شدن پاها آسیب دیدن عصب ها است که اغلب اوقات به بیماری دیابت مربوط می شود. دلایل دیگری هم وجود دارد. درد ناشی از این عارضه ممکن است دوره ای یا دائم باشد و از شدت خفیف تا شدید ادامه پیدا کند. در این مواقع در پاهای تان حس گرم شدن، سوزش، بی حسی یا تیر کشیدن را احساس می کنید.

به گزارش اداره برند و ارتباطات گروه صنعتی ملی،  با توجه به دلیلی که باعث  عارضه  گرم شدن پا  شده است، طبیعتا روش های درمانی متفاوتی هم برای آن وجود دارد.

در ادامه مقاله به دلایل گرم شدن پاها و زمان مراجعه به پزشک اشاره کرده ایم.

15 دلیل برای گرم شدن پاها

دلایل زیادی برای گرم شدن پاها وجود دارد و باید دلیل پنهان را شناسایی کرد تا بتوان آن را درمان کرد. گاهی اوقات دلایلی مثل قارچ پا یا کفش های تنگ را به راحتی می توان درمان کرد. گاهی اوقات هم علت آن ناشناخته است.

1. نوروتراپی دیابتی

سالیان زیاد بی توجهی به میزان قند خون باعث آسیب دیدن رگ های خونی و عصب ها می شود. با بالا رفتن قند خون، انتقال سیگنال ها از عصب ها کم می شود و بر قسمت های مختلف بدن، مثل پاها، تاثیر می گذارد. علاوه بر این، فشار خون بالا باعث ضعیف شدن دیواره رگ های خونی که اکسیژن و مواد مغذی به عصب ها را برعهده دارند، می شود.

عصب های هرجای بدن ممکن است آسیب ببینند. با توجه به موسسه ملی دیابت و بیماری گوارشی و کلیوی، حدود 60 تا 70 درصد از بیماران دیابتی عصب های شان آسیب می بیند. اگر هر کدام از شرایط زیر را داشته باشید، خطر آسیب دیدن عصب ها در شما بیشتر خواهد شد:

چاقی مفرط؛
فشار خون بالا؛
سیگار کشیدن؛
نوشیدن مشروبات الکلی.
در نوروتراپی ترجیحی، عصب های پاها و انگشتان آسیب می بیند. این نوع از نوروتراپی منجر به گرم شدن پاها می شود. کم پیش می آید که نوروتراپی بر بازوها و دست ها تاثیری بگذارد.

علائم دیگر نوروتراپی ترجیحی عبارت اند از:

بی حس یا سوزن سوزن شدن دست ها یا انگستان پا؛
حسی شبیه به پوشیدن جوراب تنگ؛
دردهای شدید و مثل سوراخ کردن؛
احساس ضعف تا سنگینی در قسمت بازوها و پاها؛
تعریق شدید.
در صورتی که هر کدام از علائم بالا را در خود مشاهده کردید، با پزشک خود تماس بگیرید. کنترل فشار خون در پیشگیری از آسیب دیدن عصب ها تاثیر دارد.

2. نوروتراپی فیبر کوچک حسی {SFSN}

SFSN نوعی نوروتراپی دردناک است که در نتیجه آن، سوزش زیادی در قسمت پاها احساس می شود. سایر علائم این نوروتراپی، بی حس شدن پاها و انفجارهای کوتاه درد است. زمانی که غشاء میلین، که فیبرهای عصبی را پوشانده و از آن ها محافظت می کند، از بین برود، ان نوروتراپی اتفاق می افتد. باوجود این که علت اصلی آن را در بیشتر بیماران نمی توان تشخیص داد، ممکن است دیابت هم باعث این عارضه شود.

3. مصرف بالای مشروبات الکلی

با مصرف زیاد مشروبات الکلی نوع دیگری از نوروتراپی، به نام نوروتراپی الکلی برای بدن اتفاق می افتد. در این زمان علاوه بر احساس گرم شدن پاها این علائم هم مشاهده می شود:

ضعف، انقباض و ناتوان شدن ماهیچه ها؛
درست عمل نکردن مجرای ادراری و روده؛
سرگیجه؛
سخن های اشتباه.
با توقف مصرف الکل این علائم هم از بین می روند.

4. بیماری کارکوت ماری توس {CMT}

این بیماری شایع ترین بیماری عصبی ارثی است. CMT بر عصب ها کنترل کننده ماهیچه ها تاثیر می گذارد و به مرور زمان بدتر می شود. اولین علامت آن، گرم شدن یا حس فرو کردن سوزن در دست ها و پاها است. علامت دیگر آن، تحلیل رفتن ماهیچه ها ساست.

نام این بیماری از نام سه دکتر گرفته شده است که برای اولین بار آن را توضیح دادند.

5.سندرم درد موضعی پیچیده {CPRS}

دست و پاها به این عارضه مبتلا می شوند و بیشتر پس از عمل جراحی یا آسیب دیدن بدن به وجود می آید. در این نوع سندرم، عصب هایی که وظیفه انتقال سیگنال از مغز و ستون فقرات را برعهده دارند، آسیب می بینند علائم این سندرم شامل:

درد ناشی از سوزش؛
التهاب؛ تغییر رنگ یا زمینه پوست
CPRS ممکن است که بر سیستم دفاعی بدن تاثیر بگذارد عوامل ژنتیکی در آن نقش دارند.

6. بیماری اریتروملالژیا

کمتر فردی به این بیماری دچار می شود و در ان پاها قرمز و گرم می شوند و درد می گیرند که هیچ علت شناخته شده ای ندارد. شدت این بیماری در هر فردی متفاوت است. بعد از ورزش کردن، راه رفتن، ایستادن و در معرض گرما بودن این درد هم بیشتر می شود.

7.کمبود مواد مغذی

در گذشته بسیار شایع بوده است که کسی به خاطر کمبود مواد مغذی بدن اش از گرم شدن پاهایش رنج ببرد اما امروزه هم همچنان ادامه دارد.

در میان جمعیت امروزه جهان و مخصوصا در میان جوانان، کم شدن هر کدام از فاکتورهای زیر ممکن است به آسیب دیدن عصب ها مربوط باشد:

ویتامین B12؛
ویتامین B6؛
ویتامین B9 {فولات}.
با کم شدن مقدار این دسته از ویتامین های B، فرد گرم شدن پاهایش را احساس می کند و از مشکلات هماهنگی عضلات رنج می برد.

علت کم شدن تعداد گلبول های قرمز سالم خون هم همان کم شدن میزان این ویتامین ها است. تنگی نفس، خستگی و سرگیجه از دیگر علائم کم خونی ناشی از کم شدن میزان ویتامین بدن است.

8. هیپوتیروئیدیسم

کم شدنمیزان فعالیت های غده تیروئید باعث به هم خوردن تعادل هورمون ها در بدن می شود و باعث التهاب و در نتیجه فشار روی عصب ها می شود. علاوه بر گرم شدن پاها، خستگی، زیاد شدن وزن و خشک شدن پوست هم از دیگر علائم هیپوتیروئیدیسم هستند.

9. بیماری های عفونی

گرم شدن پاها می تواند علامت بسیاری از بیماری های عفونی، از جمله موارد زیر باشد:

بیماری لایم؛
HIV؛
سفلیس؛
زونا.
اگر پاهای تان گرم می شوند و در عین حال عفنت هم گرفته اید، با پزشک خود صحبت کنید.

10. بیماری پا ورزشکاران

بیماری پا ورزشکاران نوعی بیماری عفونی قارچی است که بیشتر در ورزشکاران مشاهده می شود که ممکن است در قسمت دست ناخن های پا هم مشاهده شود.

یکی از رایج ترین علائم این بیماری، همان گرم شدن پا، سوزن سوزن شدن یا خارش میان انگشتان پا یا کف پا است. به احتمال زیاد بیمار مبتلا شده علائم زیر را هم مشاهده می کند:

جوش هایی روی پا که می خارند؛
پوست پوسته شدن بین انگشتان یا کف پا؛
خشکی پوست در طرفین یا کف پا؛
مرطوب شدن پوست انگشتان پا؛
جدا شدن، رنگ پریدن و ضخیم شدن ناخن انگشتان پا.
11. بیماری کلیوی

زمانی که کلیه فعالیت های خود را متوقف کند، سموم در خون انباشته می شوند که منجر به التهاب و خارش پا می شود. بیماری کلیوی منجر به ایجاد شرایط زیر هم می شود:

کم شدن ادرار؛
تنگی نفس بدون هیچ دلیلی؛
سرگیجه؛
پریشانی؛
حمله ناگهانی؛
خستگی؛
کما.
12. بیماری شریان ترجیحی {PAD}

در بیماری PAD شریان هایی که مسئول آوردن خون به پاها و انگشتان پا هستند، تنگ می شوند. علائم این بیماری با بیماری نوروتراپی ترجیحی مشابه است. درد ناشی بر اثر راه رفتن یا ورزش کردن بیشتر می شود.

13. سندرم تونل تارسال

در سندرم تونل تارسال، عصب هایی که در مسیر زانو تا انگشتان پا قرار گرفته اند، فشرده می شوند و علت آن هم التهاب یا آسیب دیدن است؛ درنتیجه منجر به درد و سوزش پاها می شود.

توجه کنید که این شرایط باید به موقع درمان شود در غیر اینصورت، آسیب وارد شده به عصب ها همیشگی خواهد شد.

14. سموم

زمانی که فرد برای مدت طولانی در معرض فلزات سنگین یا سایر مواد شیمیایی صنعتی قرار بگیرد، علائم بیماری نوروتراپی ترجیحی خود را نشان می دهند. خوردن یک سری از داروها که برای درمان بیماری های خاص، مثل HIV یا حمله ناگهانی، مصرف می شود ممکن است باعث آسیب دیدن عصب ها شود.

15. شیمی درمانی

بی شک مواد درمانی شیمیایی که برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود، عوارض جانبی، مثل نوروتراپی ترجیحی، دارد. دیگر عوارض جانبی شیمی درمانی شامل موارد زیر است:

احساس خستگی، درد و لرزش ماهیچه ها؛
دیر عکس العمل نشان دادن؛
مشکل تعادل و هماهنگی بدن؛
ضعف ماهیچه ها؛
درد.
تشخیص گرم شدن پاها

در صورتی که پاهای تان گرم می شوند و درد می کنند باید به پزشک خود مراجعه کنید.

پزشک ابتدا معاینه بدنی می کند. در این معاینه شرایط زیر مشخص می شود:

مشکلات ساختاری پا یا زانوها؛
عفونت های قارچی؛
قرمز شدن یا رنگ پریدن پوست؛
عکس العمل های بدن؛
بی حس شدن.
در قدم بعد پزشک درباره سابقه بیماری، مثلا داروهایی که مصرف می کنید، زمان شروع علائم و مدت ادامه داشتن سئوال می کند.

در این شرایط احتمال پزشک می گوید که آزمایش دیابت را هم انجام دهید زیرا دیابت یکی از دلایل معمول گرم شدن پاها است. در قدم بعدی درباره میزان مصرف نوشیدنی های الکلی سئوال می پرسد زیرا دومین دلیل هم مشروبات الکلی هستند. شاید پزشک بگوید که برای موارد زیر هم آزمایش خون انجام دهید:

هورمون تیروئید؛
عملکرد کلیه؛
کمبود ویتامین؛
HIV؛
عفونت های دیگر.
اگر پزشک احتمال دهد که بیمارش به سندرم تونل تارسال مبتلا شده است، آزمایش تصویری را توصیه می کند. او به کفش ها و طرز راه رفتن تان هم توجه می کند.

علاوه بر این، علائم دیگری هم که مشاهده کردید بسیار مهم هستند.

درمان گرم شدن پاها

راهکارهای درمانی گرم شدن پاها به دلیل اصلی بیماری مربوط می شود.

اغلب اوقات درمان سریع انجام می شود. گاهی اوقات تنها باید به این موارد توجه شود:

داروهای ضدقارچ برای بیماری پا ورزشکاران؛
یک کفش راحت تر؛
قرار دادن مواد اصلاح کننده در کفش؛
مکمل های ویتامین B؛
مکمل های تیروئید.
در صورتی که بیماری دیابت تشخیص داده شود بایستی رژیم غذایی یا داروهای تان تغییر کنند. پزشک برای تسکین درد عصب هم داروهایی تجویز می کند0

در موارد دردهای عصبی شدید، روش تحریک عصب ها هم ممکن است مفید باشد. مثل روش های زیر:

تحریک الکترونیکی عصب ها؛
مغناطیس درمانی؛
لیزر درمانی؛
نور درمانی.
روش های خانگی برای کم کردن درد

برای رهایی از درد می توانید به روش های خانگی هم توجه کنید:

قرار دادن پاها یا آب سرد یا حمام یخ برای چند دقیقه: این روش برای بیماران مبتلا به اریتروملالژیا توصیه نمی شود زیرا ممکن است پوست آسیب ببیند.
قرار دادن پاها در نمک یا محلول آب سیب: در صورتی که دیابت دارید، قبل از انجام این روش با پزشک خود صحبت کنید0
مصرف مکمل زردچوبه: از آن جایی که ماده ای به نام کورکونیوم در زردچوبه پنهان شده است، این ماده به تسکین درد کمک می کند. مشخص شده است که کورکونیوم خواص ضدالتهاب، آنتی اکسیدان و ضدباکتری دارد که گفته می شود علائم عصب شناختی را بهبود می بخشد.
کرم هایی که حاوی لیدوکائین یا کاپسایسین هستند: محلول خانگی زرد چوبه یا زنجبیل هم کارساز است. در یکی از تحقیقاتی که صورت گرفته است، مشخص شده است که لیدوکائین در تسکین درد ناشی از اریتروملالژیا موثر است.
ماساژ دادن پاها: به منظور تقویت جریان و گردش خون.
بررسی اجمالی گرم شدن پاها

گرم شدن پاها با درد همراه است که این درد یا خفیف است یا مزمن و شدید. با پزشک خود صحبت کنید تا دلایل پنهان بیماری شناخته و درمان شود. با وجود این که آسیب دیدن عصب ها ممکن است همیشگی باشد اما با مصرف دارو می توان از آسیب دیدن بیشتر جلوگیری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.