اخبار و تازه ها, بلاگ

سایز نامناسب کفش به تغییرات ساختاری پا منجر می شود

یک فیزیوتراپیست گفت: اغلب انحرافات انگشتان از دوران کودکی و نوجوانی و به دنبال پوشیدن کفش های تنگ به وجود می آید و در این میان سایز نامناسب کفش می تواند به تغییرات ساختاری پا منجر شود.

به گزارش اداره برند و ارتباطات گروه صنعتی ملی، جمله معروف’ پا قلب دوم انسان است’ را بارها شنیده ایم، پس انتخاب کفش در نوع سلامت افراد تاثیر بسزایی دارد، در انتخاب کفش همیشه باید نهایت دقت به کار گرفته شود که این مهم به ویژه در کودکان به دلیل نوع حرکات و فعالیت های این قشر، اهمیت ویژه ای دارد.
کیانوش کفشچی در ارتباط با ویژگی های کفش در کودکان افزود: کفش مناسب می تواند موجب افزایش کارآیی و لذت بردن کودکان از بازی شود و در واقع نقش موثر خود را در سلامت کودک ایفا کند.
وی اظهار کرد: یکی از مهم ترین قسمت های کفش پنجه آن یا (جعبه انگشتان) است و باید دقت شود که پنجه کفش پهن باشد، به این معنا که قسمت جلوی کفش، گرد یا چهار گوش انتخاب شود و انگشتان به راحتی حرکت کند و دچار فشردگی نشود.
کفشچی افزود: کودکان در زندگی روزمره فعالیت زیادی دارند و بر این اساس باید کفش راحتی برای آنها خریداری و کف و رویه کفش نیز باید نرم و انعطاف پذیر باشد تا مانع وارد شدن ضربه به پا گردد.
این فیزیوتراپیست ادامه داد: ارتفاع کفش در قسمت پاشنه باید 2.5 تا 3 سانتیمتر باشد و بهترین جنس برای کفش چرم است که مانند پوست هوا را عبور می دهد و قالب پای فرد را خود می گیرد.
وی بیان کرد: موضوع مهمی که والدین باید به آن توجه داشته باشند، این است که کفش های رو باز که مچ پای کودکان را نگه نمی دارند، برای این قشر چندان مناسب نیست و بر عکس کفش های ورزشی به ویژه ساق دار که مچ پا را حمایت می کند،ترجیح داده می شود.
مسئول شعبه انجمن فیزیوتراپی استان زنجان گفت: کف کفش و کفی داخلی آن باید نرم باشد، تا ضربه پا به زمین و نیروی وارده از زمین به پا را خنثی کند که سفت بودن این لایه منجر به انتقال نیرو از زمین به پا می شود و دردهای موضعی در پا و حتی دردهای ستون فقرات ایجاد می کند.
وی اظهار کرد: زیره کفش باید با دوام، قابل انعطاف و ضربه گیر باشد و کفش هایی که کف نازکی دارند، به علت انتقال ضربه زمین به کفش و فشار به پای کودک توصیه نمی شود.

***والدین کفش های فرزند خود را کنترل کنند
این فیزیوتراپیست بیمارستان ولی عصر (عج) استان زنجان ادامه داد: والدین باید زود به زود کفش های فرزند خود را کنترل کنند تا خیلی تنگ نباشد، چون سرعت رشد پای کودکان زیاد است و پای آنها به علت نرمی به راحتی در کفش های تنگ تغییر شکل می دهد.
وی یادآوری کرد: پوشیدن کفش های بزرگ مضر بوده و علاوه بر ناپایدار بودن پا در کفش و سایش مداوم با پا که منجر به پینه می شود، موجب از بین رفتن یا کم شدن گودی کف پا نیز می شود.
کفشچی اظهار کرد: همواره انتخاب کفش را به ساعات آخر روز موکول کنید، چون پا در متورم ترین حالت خود قرار دارد، موقع خرید هر دو لنگه کفش را باید امتحان شود، چون یک پا از پای دیگر کمی بزرگ تر است و افراد باید کفش را اندازه پای بزرگتر انتخاب کنند که برای تشخبص درست اندازه کفش چند راه وجود دارد.
وی ابراز کرد: اول اینکه دو لنگه کفش را به کودک بپوشانید و از او بخواهید که راه برود، دقت کنید موقع راه رفتن کفش از پای کودک خارج نشود.
مسئول شعبه انجمن فیزیوتراپی استان زنجان ادامه داد: بر این اساس با انگشت، جلوی پای کودک را لمس کنید، انگشت پای کودک باید حدود یک سانتی متر از جلوی کفش فاصله داشته باشد و راه دیگر نیز این است که انگشت کوچک تان را از پشت در کفش کنید که انگشت شما باید در پشت کفش جا بگیرد.
وی خاطر نشان کرد: برخی از کودکان پای تپلی دارند و والدین باید مراقب باشند کفش به پای کودک فشار وارد نکند، در ضمن برای کفش های زمستانی نیز کفش را با جوراب ضخیم امتحان کنند، چون ممکن است بعد از پوشاندن جوراب کفش برای فرزندتان تنگ شود.
به گفته وی، هرگز جمله جا باز می کند را از هیچ فروشنده ای قبول نکنید، به دلیل آنکه اندازه طولی کفش با پوشیدن آن هرگز تغییر نخواهد کرد، بنابراین تحت تاثیر تبلیغات فروشندگان قرار نگیرد.

برای تهیه کفش‌هایی متناسب با پای شما به شعب کفش ملی سراسر کشور مراجعه کنید یا با مراجعه به فروشگاه آنلاین کفش ملی به نشانی mellishoes.ir آنها را به آسانی درب منزل تحویل بگیرید و چنانچه به هر دلیلی کفش اندازه پای شما نبود آن را رایگان تعویض یا مرجوع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.