اخبار و تازه ها, بلاگ

چرا پای انسان در حال بزرگ‌تر شدن است؟

هرچه جمعیت سالم‌تر و تغذیه‌ بهتر باشد، قد انسان بلندتر می‌شود و افراد قدبلند، اغلب پاهای بزرگتری نیز دارند.
به گزارش اداره برند و ارتباطات گروه صنعتی ملی، در دنیای کفش، همه چیز در حال تغییر است، قدیم‌ها اگر اکثر زنان اروپایی، سایز ۳۷ می‌پوشیدند، الان میانگین سایز پای زنان ۳۹ است، در میان مردان نیز دیگر سایز 39 نادر است و بسیاری از مردان کفش های سایز 42 و ۴۳ می‌پوشند.
پای انسان در حال بزرگتر شدن است و طی چهار دهه گذشته سایز کفش‌ها متوسط دو سایز افزایش یافته است!
ایندیپندنت در مقاله ای با این مضمون نوشته است: قدیم‌ها، یک کفش سایز 48 برای مردان، سایزی غول‌آسا حساب می‌شد. حتی کفش‌فروش‌های بزرگ سایز نیز اغلب بزرگتر از سایز ۴۷ در مغازه نداشتند اما اکنون تقاضا برای سایزهای 47 و 48 دیگر از حالت خاص و معدود عبور کرده است.
در بسیاری از نقاط اروپا اغلب مردان در دهه‌های گذشته سایز ۴۱ و ۴۲ می‌خریدند، اکنون سایز ۴۴، ۴۵، ۴۶ و۴۷ بیشتر خریدار دارد. متوسط سایز کفش زنان نیز بزرگ‌تر شده است. قبلاً یافتن سایز ۳۹ و 40 برای زنان در مغازه‌ها کار دشواری بود؛ حالا یک امر عادی است.
اما این پدیده منحصر به اروپا نیست، در امریکا، متوسط اندازه پای زن شصت سال قبل سایز ۳۷ بود و ده سال بعد به ۳۸ رسید. امروزه اندازه کفش برای یک زن متوسط آمریکایی بین ۳۹ تا ۴۰ است؛ بسیاری از سلبریتی‌ها و بازیگران زن هالیوود، پاهایی بزرگ‌تر از سایز 40 دارند، این امر نشانگر یک افزایش قابل‌توجه در مدت زمانی نسبتاً کوتاه است.
دو عامل باعث رشد پاهای انسان در دهه‌های گذشته است، نخست، این که متوسط قد ما در حال رشد است و دومین عامل هم چاق تر شدن و اضافه وزن ما است.
با این همه وزن اضافی، جای تعجب نیست که پاهای انسان پهن‌تر و بزرگ‌تر شود تا بتواند این وزنه اضافه را حمل کند. مطابق یک نظرسنجی از ۲۰۰۰ بزرگسال انگلیسی، بیش از ۶۰ درصد مردان و زنان اظهار داشته‌اند که پاهای آنها نسبت به قدیم پهن‌تر شده است.
اگر کسی در حال افزایش وزن باشد، پاهای او هم برای پخش کردن بار پهن‌تر می‌شوند، مشکل وقتی حاد می شود که به جای تصدیق بزرگ شدن پا و پوشیدن یک کفش بزرگتر و راحت، سعی کنیم پاهای خود را به زور در همان کفش‌های سایز کوچک‌تر جا دهیم.
سایز بدن ما از همان خردسالی نسبت به نسل‌های گذشته بزرگ‌تر است، کافی است تصاویر بایگانی از کودکان مدرسه‌ای در حال انجام ورزش در هفتاد سال پیش را با معادل‌های امروزین آنها مقایسه کنید.
تغذیه بهتر، عامل اصلی در این روند است. یک رژیم غذایی غنی‌تر رشد را افزایش می‌دهد و بلوغ زودتر را به همراه دارد و موجب بزرگ‌تر شدن اندازه اندام‌های بدن می‌شود. هرچه کودکان بهتر بخورند، هورمون رشد آنها بیشتر تحریک می‌شود و به افزایش قد می‌انجامد.
در فاصله حدودا یکصدساله بین۱۸۷۰ تا ۱۹۸۰ میلادی، مرد اروپایی متوسط بین ۱۶۵ تا ۱۷۷ سانتی‌متر قد داشت. امروز این رقم نزدیک ۱۳ سانتی‌متر بیشتر است، یعنی در هر دهه، نزدیک ۱.۳ سانتی‌متر به متوسط قد مرد اروپایی افزوده شده است. هرچه جمعیت سالم‌تر باشد، تغذیه‌ بهتر باشد، قد هم بلندتر می‌شود و افراد قدبلند، پاهای بزرگتری نیز دارند.
مطابق یک تحقیق مرد ایرانی بیشترین افزایش طول قد دنیا را در صد سال اخیر داشته است و متوسط قدمرد ایرانی از 157.1 به 173.6 رسیده است به تبع آن باید انتظار داشت که پاهای مرد ایرانی نیز بزرگتر شده باشد این موضوع در دختران ایرانی نیز صادق است.

در اروپا هم شصت سال پیش، یک پسر متوسط ۱۱ ساله قدی حدود یک متر تا یک متر و ۲۰ سانتی‌متر داشت. یک دختر متوسط ۱۱ ساله حدوداً ۹۰ سانتی‌متر قد داشت. اکنون قد متوسط پسران اروپاییِ ۱۱ ساله بین یک متر و ۳۷ سانتی‌متر تا یک متر و ۵۲ سانتی‌متر و قد متوسط دختران ۱۱ ساله بیش از یک متر و ۲۰ سانتی‌متر است.
با این حال، مشکلی وجود دارد با وجود روند طبیعی بزرگ شدن پای انسان که دربسیاری مواقع نشانه سلامت بیشتر نیز می تواند باشد، مردم سعی می‌کنند کفش‌های کوچک‌تراز سایز پاهاشان بپوشند. انگیزه این رفتار، گاهی پیروی کردن از مد است، اما در مواردی هم دلیل آن پیدا نکردن کفش دلخواه سایز بزرگ در مغازه‌ها است؛ انگیزه هر چه باشد، عواقب این کار درد، تغییر شکل استخوان و مشکلات مفصلی است.
در دهه‌های اخیر، معضل چاقی کودکان نیز تأثیرات خود را بر شکل پا گذاشته است. استخوان‌های کودکانِ در حال رشد، نرم و لطیف است و قدرت حمل وزن اضافه را ندارد. وقتی استخوان‌ها هنوز در حال شکل‌گیری هستند، اضافه وزن کودک باعث می‌شود که قوس کف پا از بین برود، این موضوع با افزایش سایز پا در اثر بلند قد شدن انسان متفاوت است چرا که انسان بلند قد در بسیاری موارد قوس کف پای خود را دارد اما انسان چاق، رفته‌رفته این قوس را از دست می‌دهد، بنابراین، این خطر وجود دارد که «انسان بزرگ‌پا» تبدیل به «انسان صاف‌پا» شود.
کفش ملی نمونه های مناسبی از کفش های بزرگ سایز عرضه می کند که برای تهیه آنها می توانید به فروشگاه‌های کفش ملی سراسر کشور مراجعه کنید یا از طریق فروشگاه آنلاین کفش ملی به نشانی mellishoes.ir با استفاده از فیلتر سایز کفش آنها را به آسانی یافته و سفارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.