اخبار و تازه ها, بلاگ

چند روش ساده برای برطرف کردن مشکل صدای جیرجیر کفش

فرض کنید در یک محل ساکت با فضایی جدی مثل کتابخانه عمومی یا سالن امتحان دانشگاه راه می‌روید و تنها صدایی که شنیده می‌شود صدای جیرجیر کفش شماست؛ هرچند شما تقصیری در آن ندارید  اما چنین موقعیتی می‌تواند بسیار خجالت آور و ناخوشایند باشد.

به گزارش اداره برند و ارتباطات گروه صنعتی ملی ، معمولا این مشکل به دلیل اشتباه در ساخت و تولید کفش و یا وجود رطوبت در قسمت‌های داخلی آن رخ می‌دهد. اما نگران نباشید، اگر مشکل از ترکیبات و جنس کفش نباشد روش‌های ساده و موثری وجود دارد که شما می‌توانید در منزل آن‌ها را انجام دهید و برای همیشه از شر صدای جیرجیر کفش‌ های خود خلاص شوید.

منشا صدا:

صدای نامطلوب کفش به‌خاطر سابیده شدن کفی با لایه زیرینِ کفش به وجود می‌آید. برطرف کردن این صدا کار بسیار راحتی است. کافی است مانعی برای سابیده شدن کفی کفش پیدا کنید.

 

راه‌حل‌ها:

*پودرِ بچه: یکی از راه‌های معمول برای برطرف کردن صدای جیرجیرِ کفش استفاده از پودرِ بچه است. پودرِ بچه با مارک‌ها و قیمت‌های مختلف در داروخانه‌ها پیدا می‌شود. نحوه استفاده پودرِ بچه به این صورت است که کفی کفش را بیرون بیاورید، مقداری از آن را داخل کفش بریزید، کفش را خوب تکان بدهید تا پودرِ بچه به قسمت پنجه کفش هم برسد، بعد کفی را سرِ جایش بگذارید. چند دقیقه بعد متوجه می‌شوید که صدای غیژغیژ به کلی از بین رفته است.

 

*روان‌کننده‌های صنعتی: در بعضی از کفش‌ها پودربچه درست عمل نمی‌کند و چند روز بعد از استفاده دوباره به جیرجیر می‌افتد. برای این دسته از کفش‌ها که در مقابل پودربچه مقاومت نشان می‌دهند می‌توانید از روان‌کننده ابزارآلات استفاده کنید. این روان‌کننده‌ها برای ابزارهای باغبانی و نجاری، دستگاه‌های ورزشی و وسایلی که در آب کاربرد دارند، استفاده می‌شوند. روان‌کننده‌ای که نویسنده قبلا استفاده کرده است، WD40 نام دارد. این روان‌کننده را می‌توانید ابزارفروشی‌ها تهیه کنید. روش استفاده از روان‌کننده‌ها هم دقیقا مشابه پودربچه است. کفی را بیرون بیاورید و کمی روان‌کننده به سطح زیرینِ کفی بمالید. آن را سر جایش بگذارید و 5 دقیقه بعد کفش‌تان را بپوشید. هیچ صدای آزاردهنده‌ایی از کفش‌تان در نمی‌آید.

 

*گریس: یکی دیگر از وسایلی که صدای جیرجیرِ کفش را از بین می‌برد، گریس‌های ضدسایش است. گریس‌ها انواع مختلفی دارند که در تعمیرگاه‌های ماشین به وفور استفاده می‌شوند. شما برای مصرف خانگی، آنهم برای یک جفت کفش، لازم نیست به تعمیرگاه ماشین مراجعه کنید. می‌توانید از ابزارفروشی‌ها مقداری گریس روان‌کننده تهیه کنید و تمام سطحِ کفی کفش‌تان را با گریس خوب چرب کنید. در این حالت اصطحکاک بین دو سطحِ کفی و کفش را از بین می‌برید و دیگر صدای جیرجیر کفش را نخواهید شنید.

 

اگر کفشی دارید که صدا می‌دهد، یکی از سه روشِ بالا را به کار بگیرید. مطمئن باشید همکاران شما بسیار خوشحال خواهند شد که تمرکزشان توسط صدای جیرجیرِ کفشِ شما به هم نمی‌خورد.

 

تعمیر موضعی مشکل جیرجیر کفش

راه حل مشکل را مشخص کنید: کفش‌ها را بپوشید و رو به عقب و جلو راه بروید به نوک و پنجه و اطراف کفش فشار وارد کنید تا حرکتی را که باعث جیرجیر کفش می‌شود و قسمتی که در این حرکت خم می‌شود را پیدا کنید. اگر به حس شنوایی خود مطمئن نیستید از یک دوست کمک بگیرید تا دقیقا تشخیص دهید چه زمانی صدای جیرجیر شنیده می‌شود.

 

از اسپری سیلیکون کمک بگیرید: این اسپری مشکل را سریع‌تر برطرف می‌کند اما باید مراقب آسیبی که این ماده ممکن است به کفش بزند باشید. کمی از ماده را روی یک تکه پنبه اسپری کنید و روی قسمت داخلی کفش بمالید. توجه کنید که اسپری حاوی چربی را نباید روی کفش جیر بزنید چون به آن آسیب می‌زند.

 

از نرم کننده چرم استفاده کنید: اگر کفش شما چرم است ممکن است علت جیرجیر آن خشکی چرم باشد و این مشکل با اسپری مخصوص نرم کننده چرم حل خواهد شد. برای کفش جیر هم می‌توانید از اسپری مخصوص جیر استفاده کنید.

 

پاشنه کفش را سفت کنید: این کار را زمانی انجام دهید که هیچ یک از روش‌های گفته شده در ایراد موضعی کفش جواب نداده باشد. چون استفاده از چسب روی کفش ممکن است آن را لک کند یا به کفش آسیب برساند. گاهی جیرجیر کفش به دلیل شل شدن پاشنه آن رخ می‌دهد و این مشکل را می‌توان با چسب زدن و سفت کردن آن حل کرد. توجه کنید که این روش روی کفش‌هایی که جنس کفی آن پلی اورتان باشد جواب نمی‌دهد. اگر کفش شما گران قیمت است بهتر است خطر نکنید و آن را به تعمیرکار حرفه‌ای بسپارید.

 

قسمت‌های آسیب دیده کف کفش را با سیلیکون پر کنید: شما می‌توانید با کمک چسب سیلیکونی تیوپی شکاف‌هایی را که در اثر کهنگی به وجود آمده و باعث صدای جیرجیر می‌شوند پر کنید. پس از این کار کفش را با نوار چسب محکم بپیچید و اجازه دهید تا صبح خشک شود.

 

کفش را برای تعمیر به کفاش بسپارید: می‌توانید از یک کفاش ماهر برای حل این مشکل مشورت بگیرید و یا کقش‌ها را به تعمیرکار کفش بدهید تا این مشکل را به طور حرفه‌ای و بدون آسیب به کفش برطرف کند.

 

خشک کردن کفش خیس

 

ممکن است علت جیرجیر کفش شما خیس بودن آن باشد: علت جیرجیر بیشتر کفش‌ها نفوذ رطوبت به قسمت‌های داخلی آن است که بسته به جنس کفش ممکن است این رطوبت تا مدت‌ها داخل آن باقی بماند و کفش شما صدای جیرجیر بدهد.

 

*کفی داخلی کفش را خارج کنید: کفی داخلی کفش را خارج کنید و آن‌ها را جایی آویزان کنید تا کاملا خشک شوند و کار شما سرعت بگیرد.

آن را در دمای اتاق بگذارید تا خشک شود: توجه کنید که هیچ وقت نباید از حرارت زیاد برای خشک کردن کفش استفاده کنید. این کار به کفش‌ها آسیب جدی وارد می‌کند. پس از آن که مراحل بالا را انجام دادید کفش خود را یک شب در یک جای خشک با دمای اتاق قرار دهید تا کاملا خشک شود.

 

*کفش را با روزنامه پر کنید: چند ورق روزنامه تمیز را مچاله کنید و داخل کفشتان را با آن‌ها پر کنید. روزنامه‌ها را به هم فشرده کنید تا فرآیند جذب آب و خشک شدن کفش سرعت بگیرد.

 

*از چوب درخت سدر استفاده کنید: اگر می‌خواهید کارتان حرفه‌ای انجام شود به جای روزنامه از قالب کفش از جنس چوب سدر استفاده کنید. آن را داخل کفش قرار دهید و اندازه آن را تنظیم کنید. این نوع چوب در حل مشکل شما تاثیر زیادی دارد چون چوب سدر جاذب رطوبت است و به سرعت رطوبت همه قسمت‌های کفش را جذب می‌کند.

می توانید کفش هایی با استاندارد مناسب را  از فروشگاه های کفش ملی در سراسر کشور تهیه کنید و یا با با مراجعه به فروشگاه آنلاین کفش ملی آن را به آسانی درب منزل تحویل بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.